Bezpečné hranice

Často slýchám od klientů stížnosti na to, že si neumějí držet hranice a ostatní lidé, v práci, doma i jinde, je využívají (a někdy i zneužívají). Stává se vám to někdy také?

Hezký způsob, jak s tímto tématem pracovat, je hra na království. Představte si, že jste král nebo královna  ve své říši. Ta je obehnaná vysokou zdí a jedině vy rozhodujete o tom, komu ve zdi otevřou bránu a dostane se dovnitř a komu zůstane brána zavřená. Začátek hry je tedy takhle jednoduchý. Vybudování bezpečných hranic.

Druhá část je těžší – přes hradbu pronikne útočník. Co uděláte? Necháte ho dojít ke svému zámku, kde máte ukryté ty nejcennější poklady? Ne, to by vás mohlo opravdu ohrozit. Musíte okamžitě zmobilizovat vojsko (ve vašem případě svoje vnitřní obranné síly) a vetřelce vypudit. Nikdy jim nedovolte, aby na vašem území setrvali déle! To by pro vás bylo krajně nebezpečné a nevýhodné.
Jak poznáte, že na vaše území pronikl vetřelec? Jednoduše tak, že si uvědomíte, že se přestáváte cítit komfortně. Že někdo s vámi jedná tak, jak vám to není příjemné. Je třeba mobilizovat síly k záchranné akci. Ta je ze všeho nejdůležitější, nikdy ji nezanedbávejte!